Wednesday, August 27, 2014

Kedvenc fehérjeforrásaim

Ha valaki formálni szeretné a testét akkor, akkor a lehető legjobb dolog amit tehet, az izomtömegének a növelése. Ez ugyanúgy a lányokra is vonatkozik, pedig ők köztudottan "nem szeretnének izmosak lenni". Egyvalamit azonban el kell fogadni: a testalkatot az izomzat határozza meg. Az izomépítésben pedig egyvalami nélkülözhetetlen: a fehérje. Ezennel arra vállalkoztam, hogy megírom nektek, hogy mik a kedvenc természetes fehérjeforrásaim és, hogy miért is javaslom ezeket.

1.: Marhahús
Ha engem kérdeztek nálam a húsok királya a marha. Bár a vöröshúsokat sokan tiltólistára teszik a fitness világában, én ezt nem tenném, különösen, ha egy ellenállhatatlanul szaftos, medium-ra sütött bélszín steak-ről van szó. Hogy miért is imádom a marhát?
  • Mert magas a fehérjetartalma.
  • Bár magasabb zsírtartalommal rendelkezik, mint a csirke, ennek egy jelentős része egy olyan egyszeresen telített zsírsav, ami jótékony hatással van a szív és érrendszerre.
  • Vas, cink, és B vitaminban is gazdag.
  • Az egyik legmagasabb kreatintartalommal rendelkező hús.
  • Könnyedén elkészíthető
  • Ízletes
  • Jól emészthető (bár ez vércsoportfüggő lehet)
2.: Csirke
A klasszikus, jól bevált gyúrós kaja. A csirkemell tápértéke alapján izomépítésre teremtett. Ár/érték arányban pedig a legtökéletesebb választás, ezért is hívják segítségül olyan sokan diétájukban. Azonban hosszútávon száraz és unalmas, ezért érdemes kreatívan elkészíteni. Rengeteg diétakompatibilis elkészítési módja létezik. Én ezeket előszeretettel váltogatom. Ebben tényleg csak a kreativitás szab határokat.


3.: Hal
A halak remek fehérje és telítetlen zsírsav források. Az Omega3 zsírsavak számos pozitív élettani hatással rendelkeznek. Hazánkban azonban nem egyszerű hozzáférni, tekintve, hogy elsősorban édesvízi halakkal vagyunk ellátva. Ha ezekre szeretnénk hagyatkozni, akkor a busa lehet a legjobb megoldás. De én azt javaslom, hogy lehetőségeink szerint törekedjünk rá, hogy minél több tengeri halat fogyasszunk. Elsősorban diéta alatt javallott, hiszen a húsok között az egyik legkevesebb kalóriát tartalmazó fehérjeforrás.
A halak között nálam a lazac a befutó. Rendkívül egyszerű elkészíteni. Pompás íze van. Magas a zsírtartalma, de ez ne tévesszen meg senkit, hiszen kiváló Omega3 forrás. A legnagyobb problémája, hogy ezeknek a kiváltságoknak borsosan meg is kérik az árát itthon. A lazac kilója 4ezer Ft fölött mozog, így inkább csak jutalomfalatként tekinthetünk rá. Így az Omega3 bevitelét érdemes kiegészítők formájában megoldani.

4.: Pulyka   
A csirke alternatívája lehet, ha kicsit új ízekre vágyunk. Tápértékben is hozzá hasonló: magas fehérje és nagyon alacsony zsírtartalommal rendelkezik. Elsősorban itt is a mell lehet a legértékesebb. Ha már unjuk a csirkét, érdemes a pulykával is tenni egy próbát, mert lehet jobban reagálunk rá.

5.: Tojás
Bár én húsevő vagyok, de érdemes a lehető legtöbb fehérjeforrást segítségül hívnunk a napi étrendünk során. Ezért első étkezésként jó megoldás lehet a tojás. De mi a helyzet a tojássárgájával? Szabad-e enni? Ha igen mennyit?
Nos, erről nincsen egyértelmű álláspont, de én azon a véleményen vagyok, hogy a tojássárgája a magas koleszterintartalma miatt nem a legelőnyösebb, de újabban egyre népszerűbb az a vélekedés, hogy erre igenis szükségünk van, és nem a koleszterin, hanem a telített zsírsavak, amik az egészségügyi problémákért felelősek. Én azért óvatosan kezelem ezt a kérdést, és csak minimális sárgáját fogyasztok. Leginkább zabpalacsintához szoktam felhasználni, vagy turmixban.

6.: Túró
Ma már minden hipermarketben kapható zsírszegény változat. Elsősorban erre érdemes hagyatkozni ha diétázunk, mert kevesebb tejzsírt és cukrot tartalmaz. A legjobb természetes kazeinforrás. Lassú felszívódása miatt lefekvés előtt kiváló vacsoraként szolgál és alvás közben is biztosítja izmaink számára az aminosav ellátottságot. Fogyaszthatjuk ízlés szerint valamilyen zöldséggel, akár ízesítve, de lefekvés előtt már nem érdemes semmilyen szénhidrátot fogyasztani mellé. Szálkásító diéta során azonban érdemes kiváltanunk Kazein fehérjével, hiszen ezzel kiküszöbölhetjük a túró zsír és szénhidráttartalmát.

7.: Cottage cheese:
A túrónak lehet alternatívája elsősorban azok számára, akik nem szeretik a túró natúr ízét. A cottage cheese-t kicsit kellemesebb fogyasztani. Enyhén sós, ízben és állagban is kicsit más, mint a túró, azonban tápértékben hasonló. Ínyenceknek javasolt ;) Én előszeretettel fogyasztom vacsorára zöldséggel.

A lista nem teljes, de én elsősorban ezekre hagyatkozom a fehérjepor mellett. Én úgy gondolom, hogy mindegyik kiváló fehérjeforrás, azonban mindegyik csak a maga helyében és idejében. A másik fontos faktor, amit szem előtt kell tartani, hogy ne kövessük el azt a hibát, hogy a fehérjebevitelünk egyoldalúvá válik. Bár a testépítő diéta nem a gasztronómiáról szól, mégis megkönnyítjük a saját dolgunkat, ha a lehető legváltozatosabb étrendet állítjuk össze magunknak. De ezt nem csak ízlelőbimbóink, de az izmaink is meghálálják. Ha megnézzük a profi testépítők étrendjét, akkor náluk napi szinten több féle hús kerül az asztalra fehérje forrásként. Földi halandóknak erre általában nincsen lehetőségük, de érdemes ezt a hozzáállást szem előtt tartani és legalább egy-két naponta variáljuk a húsforrásunkat.

Jó húsevést mindenkinek!

No comments:

Post a Comment