Wednesday, August 27, 2014

Kedvenc fehérjeforrásaim

Ha valaki formálni szeretné a testét akkor, akkor a lehető legjobb dolog amit tehet, az izomtömegének a növelése. Ez ugyanúgy a lányokra is vonatkozik, pedig ők köztudottan "nem szeretnének izmosak lenni". Egyvalamit azonban el kell fogadni: a testalkatot az izomzat határozza meg. Az izomépítésben pedig egyvalami nélkülözhetetlen: a fehérje. Ezennel arra vállalkoztam, hogy megírom nektek, hogy mik a kedvenc természetes fehérjeforrásaim és, hogy miért is javaslom ezeket.

1.: Marhahús
Ha engem kérdeztek nálam a húsok királya a marha. Bár a vöröshúsokat sokan tiltólistára teszik a fitness világában, én ezt nem tenném, különösen, ha egy ellenállhatatlanul szaftos, medium-ra sütött bélszín steak-ről van szó. Hogy miért is imádom a marhát?
  • Mert magas a fehérjetartalma.
  • Bár magasabb zsírtartalommal rendelkezik, mint a csirke, ennek egy jelentős része egy olyan egyszeresen telített zsírsav, ami jótékony hatással van a szív és érrendszerre.
  • Vas, cink, és B vitaminban is gazdag.
  • Az egyik legmagasabb kreatintartalommal rendelkező hús.
  • Könnyedén elkészíthető
  • Ízletes
  • Jól emészthető (bár ez vércsoportfüggő lehet)
2.: Csirke
A klasszikus, jól bevált gyúrós kaja. A csirkemell tápértéke alapján izomépítésre teremtett. Ár/érték arányban pedig a legtökéletesebb választás, ezért is hívják segítségül olyan sokan diétájukban. Azonban hosszútávon száraz és unalmas, ezért érdemes kreatívan elkészíteni. Rengeteg diétakompatibilis elkészítési módja létezik. Én ezeket előszeretettel váltogatom. Ebben tényleg csak a kreativitás szab határokat.


3.: Hal
A halak remek fehérje és telítetlen zsírsav források. Az Omega3 zsírsavak számos pozitív élettani hatással rendelkeznek. Hazánkban azonban nem egyszerű hozzáférni, tekintve, hogy elsősorban édesvízi halakkal vagyunk ellátva. Ha ezekre szeretnénk hagyatkozni, akkor a busa lehet a legjobb megoldás. De én azt javaslom, hogy lehetőségeink szerint törekedjünk rá, hogy minél több tengeri halat fogyasszunk. Elsősorban diéta alatt javallott, hiszen a húsok között az egyik legkevesebb kalóriát tartalmazó fehérjeforrás.
A halak között nálam a lazac a befutó. Rendkívül egyszerű elkészíteni. Pompás íze van. Magas a zsírtartalma, de ez ne tévesszen meg senkit, hiszen kiváló Omega3 forrás. A legnagyobb problémája, hogy ezeknek a kiváltságoknak borsosan meg is kérik az árát itthon. A lazac kilója 4ezer Ft fölött mozog, így inkább csak jutalomfalatként tekinthetünk rá. Így az Omega3 bevitelét érdemes kiegészítők formájában megoldani.

4.: Pulyka   
A csirke alternatívája lehet, ha kicsit új ízekre vágyunk. Tápértékben is hozzá hasonló: magas fehérje és nagyon alacsony zsírtartalommal rendelkezik. Elsősorban itt is a mell lehet a legértékesebb. Ha már unjuk a csirkét, érdemes a pulykával is tenni egy próbát, mert lehet jobban reagálunk rá.

5.: Tojás
Bár én húsevő vagyok, de érdemes a lehető legtöbb fehérjeforrást segítségül hívnunk a napi étrendünk során. Ezért első étkezésként jó megoldás lehet a tojás. De mi a helyzet a tojássárgájával? Szabad-e enni? Ha igen mennyit?
Nos, erről nincsen egyértelmű álláspont, de én azon a véleményen vagyok, hogy a tojássárgája a magas koleszterintartalma miatt nem a legelőnyösebb, de újabban egyre népszerűbb az a vélekedés, hogy erre igenis szükségünk van, és nem a koleszterin, hanem a telített zsírsavak, amik az egészségügyi problémákért felelősek. Én azért óvatosan kezelem ezt a kérdést, és csak minimális sárgáját fogyasztok. Leginkább zabpalacsintához szoktam felhasználni, vagy turmixban.

6.: Túró
Ma már minden hipermarketben kapható zsírszegény változat. Elsősorban erre érdemes hagyatkozni ha diétázunk, mert kevesebb tejzsírt és cukrot tartalmaz. A legjobb természetes kazeinforrás. Lassú felszívódása miatt lefekvés előtt kiváló vacsoraként szolgál és alvás közben is biztosítja izmaink számára az aminosav ellátottságot. Fogyaszthatjuk ízlés szerint valamilyen zöldséggel, akár ízesítve, de lefekvés előtt már nem érdemes semmilyen szénhidrátot fogyasztani mellé. Szálkásító diéta során azonban érdemes kiváltanunk Kazein fehérjével, hiszen ezzel kiküszöbölhetjük a túró zsír és szénhidráttartalmát.

7.: Cottage cheese:
A túrónak lehet alternatívája elsősorban azok számára, akik nem szeretik a túró natúr ízét. A cottage cheese-t kicsit kellemesebb fogyasztani. Enyhén sós, ízben és állagban is kicsit más, mint a túró, azonban tápértékben hasonló. Ínyenceknek javasolt ;) Én előszeretettel fogyasztom vacsorára zöldséggel.

A lista nem teljes, de én elsősorban ezekre hagyatkozom a fehérjepor mellett. Én úgy gondolom, hogy mindegyik kiváló fehérjeforrás, azonban mindegyik csak a maga helyében és idejében. A másik fontos faktor, amit szem előtt kell tartani, hogy ne kövessük el azt a hibát, hogy a fehérjebevitelünk egyoldalúvá válik. Bár a testépítő diéta nem a gasztronómiáról szól, mégis megkönnyítjük a saját dolgunkat, ha a lehető legváltozatosabb étrendet állítjuk össze magunknak. De ezt nem csak ízlelőbimbóink, de az izmaink is meghálálják. Ha megnézzük a profi testépítők étrendjét, akkor náluk napi szinten több féle hús kerül az asztalra fehérje forrásként. Földi halandóknak erre általában nincsen lehetőségük, de érdemes ezt a hozzáállást szem előtt tartani és legalább egy-két naponta variáljuk a húsforrásunkat.

Jó húsevést mindenkinek!

Friday, August 15, 2014

Valóban clean a cleaneating?

Egyre nő az egészségtudatos, étrendjére odafigyelő emberek száma manapság. Úgy tűnik, hogy a tudatos étkezés témája egyre inkább napirenden van a fiatalabb és idősebb korosztály között egyaránt. Sok csatornán hallom, hogy népszerűsítik ezt a vonalat, és egyre több ismerősöm számol be róla, hogy ő is a "cleaneating" irányelvei szerint étkezik. Ez egy örömteli folyamat. De mielőtt pezsgőt bontanánk, vizsgáljuk is meg, hogy mennyire is clean ez a cleaneating.
Ez a felfogás "tiszta" és "szemét" kajákra osztja az ételeket. Alapvetően ebben nincs semmi újdonság, hiszen egy klasszikus testépítő étrendben is vannak megengedett, illetve tiltott táplálékok. A tiszta étkezés követői elsősorban abban különböztetik meg magukat másoktól, hogy kerülik a finomított cukrot, a fehérlisztet, az egyszerű szénhidrátokat, a transzzsírt stb



Ennek megfelelően nem fogyasztanak péksüteményeket, cukrot és fehérlisztet tartalmazó élelmiszereket, cukros üdítőket. Ezek az ételek képezik a "szemétkaja" halmazt. A cleaneating követői elhagyják ezeket az átlagemberek között egyébként népszerű ételeket az étrendjükből. Ebből adódóan kicsit kívülállókká is válnak, és egy különálló csoportot alkotnak. Különös ismertetőjelük a műanyag ételhordó dobozaik, amiket mindenhová magukkal hurcolnak. Ebben rejtegetik tiszta élelmiszereiket. Mindez egy átlagember számára teljesen felfoghatatlan.


De a cleaneater-ek nagyon is tudják miért csinálják ezt. Elveik vannak. Életmódjukká vált a tiszta étkezés. Véleményüknek hangot adnak, és kollégáiknak büszkén mesélik, hogy most éppen milyen hozzávalókból készítették el a tiszta ebédjüket. Ezt mások persze csak egy bolondos hóbortnak tartják, de egy cleaneater szentül hisz a meggyőződésében, és nem áll nehezére érvelni mellette egy társaságban. Az átlagemberek számára ez olykor zavaró lehet, és emiatt sokszor egy idő után már kerülik is a társaságukat.

Én személy szerint úgy vagyok ezzel a kérdéssel, hogy én sem erőltetem rá másra az életformámat, de azt sem szeretném, hogy más rám erőltesse az övét. Ezért, ha kérdeznek erről mesélek róla, illetve itt beszámolok, de nem próbálok meggyőzni mindenkit, aki szembejön az utcán, hogy úgy éljen, ahogy én, mert úgy sem értené meg, és minden embernek mások a motivációi.

Egy cleaneater nem sanyargatja magát. Nem vonja meg magától a gasztronómiai élvezeteket. Kreatívan használja fel a számára értékesnek ítélt alapanyagokat és azzal remek alternatívákat képes kreálni a hétköznapi szemét kaják pótlására.

Én úgy gondolom, hogy ez egy remek dolog. És örülök, hogy egyre inkább elterjed, mert sok embert rávezet a helyes útra. Hiszem, hogy egy egészséges, és teljes élet kialakításához egy tudatos táplálkozási kultúra megléte elengedhetetlen. A cleaneating pont erre tanít meg. És emellett számos pozitív élettani és esztétikai hatással bír.

Egy átlagember számára ez a legjobb hozzáállás, ahogy viszonyulhat az ételekhez. Nyilván nem mindenki versenyre készül. Nem mindenki engedheti meg magának, nem mindenki képes rá, és nem is mindenki akar mindent a diétájának és a fitness céljainak alárendelni. Ebből adódóan nem is vonna meg magától szinte minden élvezetet. Mert egy versenyfelkészülés bizony nem habostorta. Azonban egy tudatos, de egyben élhető és eredményekre vezető életmód kialakítására ez a lehető legjobb alternatíva. Gasztronómiailag sokkal változatosabb, mint egy versenydiéta, élvezetesebb, és hosszútávon élhetőbb is. Persze ne várjunk olyan drasztikus eredményeket, mint mondjuk versenyfelkészülés során. (Megjegyzem erre az emberek zöme nem is vágyik. És ez jól is van így.)


Azt azonban fenntartásokkal kezelném, hogy ezt az életformát jogosan tituláljuk a "clean" jelzővel. Véleményem szerint a tiszta étkezés manapság szinte megoldhatatlan. Kivéve, ha egy farmon élsz, és minden alapanyagot, amire szükséged van képes vagy magadnak előállítani. Erre azonban igen kicsi az esély. A feldolgozott élelmiszereket ma már kikerülni szerintem lehetetlen. Nagyon nehéz a kereskedelmi forgalomba hozott élelmiszerek között olyan termékeket találni, amiben nincsen valamilyen E, vagy adalékanyag, vagy egy kis ízfokozó nátrium-glutanát, cukor és társai. Bármennyire is törekszünk a "tisztaságra" például sem a fehérjeshake, sem az édesítőszerek, sem a rizs nem illik bele tökéletesen ebbe a kategóriába. Az már más kérdés, hogy fitness céljainkhoz maximálisan hozzájárulnak, de, hogy mindez mennyire clean? Nem tudom.

Az biztos, hogy ez egy örömteli folyamat. Magam is támogatom, és kimondatlanul én is ezen irányelveket igyekszem követni amikor nem versenyre készülök. Ebből a megfontolásból felkerestem egy kedves ismerősömet, aki a cleaneating egyik misszionáriusa hazánkban, hogy hozzunk össze valami finomat közösen. Úgyhogy a Cleansanity sisters hamarosan vendégül lát. Persze erről is beszámolok. Én már nagyon várom.

Szép hétvégét nektek.

Wednesday, August 13, 2014

Az én aminosav enciklopédiám

Edzés előtt, alatt, vagy után?

Láttátok a Pain&Gain-t? Óriási jelenet, amikor Dwayne "The Rock" Johnnson először feltűnik a filmben egy edzőteremben. Mindenki ledöbben a hatalmas izomtömege miatt. És az első kérdés, amit neki szegeznek: "aminosavak edzés előtt, alatt, vagy után?" Ez az aminosav kérdés állandó téma az edzőterembe járók között. Külön tudományág nőtte ki magát a téma köré. Mit szedjünk mivel? A tablettás, vagy a por állagú a jobb? És az örök kérdés: edzés előtt, alatt, vagy után?

A konditermek és a tápkiegek világában eltöltött hosszú évek után úgy éreztem, hogy indokolt egy olyan bejegyzés megírása, ami tisztázza az aminosavakkal kapcsolatos tévhiteket és végleg helyreteszi az emberek fejében, hogy mire mikor is van szükségünk. Az aminosav termékekből ugyanis rendkívül széles a kínálat. Érthető, ha egy kezdő tápkieg felhasználó nehezen igazodik ki ebben a bonyolult világban. Mert ugye a kezdők is előszeretettel kezdik tápkieges karrierjüket egy jó kis aminosav tablettával, hiszen azt gondolják, hogy ez ugyanaz, mint a fehérje, csak olcsóbb, és még olyan jó bonyolult, tudományos nevük is van. Biztos segítenek majd valamit.

Ebből az indíttatásból fakadóan sok kezdő esetében megfigyelhető, hogy minden rendszert, vagy logikát nélkülözve döntik magukba az aminosavakat, ami bizony nem más, mint szimpla pazarlás. Ha egy kicsit azonban bővítenék ismereteiket az aminosavakkal kapcsolatban, akkor beláthatnák, hogy egy sokkal hatásosabb és költséghatékonyabb mechanizmust is ki lehetne alakítani.

Ehhez először is tisztázni kell, hogy mi is az az aminosav. Az aminosavak tulajdonképpen a fehérje építőkövei, ebből adódóan az izomépítésben és a regenerációban fontos szerepet játszanak, tehát nekünk extra adagra van szükségünk belőlük.
Felhasználását tekintve véleményem szerint leginkább diéta során van nagy jelentőségük, mert segítségükkel úgy jutunk értékes aminosavakhoz, hogy nem növeljük a kalóriabevitelünket. Ezt egy fehérjeshake-kel nem tudjuk megtenni.
Na de van belőlük egy csomó típus. Ez kicsit bonyolítja a helyzetet. A legkönnyebb csoportosítás, ha azt nézzük, hogy melyiket képes előállítani a szerveztünk. Ez alapján szétbonthatjuk esszenciális és nem esszenciális aminosavakra. Az előbbit nem, míg utóbbit képesek vagyunk előállítani. Ez így önmagában nem segít túl sokat, úgyhogy kicsit tovább bontanám a dolgokat. Úgyhogy örömmel osztom meg veletek az én aminosav enciklopédiámat. Figyelem! A lenti infók az én tapasztalataim alapján kerültek összeállításra, és nem teljes, mert csak a legnépszerűbb aminosavakat tartalmazza. Én ennek megfelelően pozícionálom az aminsavakat a diétámban.

Glutamin:
Mikor: 

Edzés előtt, alatt, lefekvés előtt, étkezések közben. Edzés után nem szükséges, feltéve, ha fehérjét is fogyasztunk, kivéve ha a diétánk végén járunk és nagyon alacsony ch-t fogyasztunk. Ebben az esetben glutaminnal töltjük fel a glikogénraktárakat
Mennyit:
5-20 g naponta. Edzés előtt közben mehet nagyobb adag (10g), étkezések között, lefekvés előtt 5 g.
Mire jó:
Anabolikus hatása lévén segíti az izomépítést, segíti a regenerációt, és erősíti az immunrendszert, lefekvés előtt fogyasztva segíti a növekedési hormon termelést, energizál és jobb bedurranást biztosít edzés során.

Arginin:
Mikor:
Edzés előtt, esetleg lefekvés előtt
Mennyit:
3g edzés előtt és lefekvés előtt
Mire jó:
Energizál, értágító hatású, fokozza a bedurranást, ezáltal az edzéseink során kellemes pumpáltságérzetet biztosít a célizmoknál, segíti a fehérjeszintézist, és a növekedési hormon termelést.


BCAA (leucin, izoleucin, valin)
Mikor:
Elsősorban diéta során, étkezések között, edzés előtt, alatt.
Mennyit:Napi: 10-30 g. Edzés előtt, vagy alatt: 10g, étkezések között: 5g
Mire jó:
Antikatabolikus hatású, tehát segít az izomtömeg megtartásában, az izomvesztés minimalizálásában, ezért naturál diéta során kulcsfontosságú, energizál, immunrendszer erősítő, és testzsír csökkentő hatása is van.

L-carnitine

Mikor:
Elsősorban diéta során, edzés előtt
Mennyit:
1000 mg
Mire jó:
Energizál, javítja az állóképességet, a teljesítményt, segíti a zsírmobilizálást, és a regenerációt.


HMB (nem kezelhető önálló aminosavként, mert a leucinból származtatható, de én a hatásmechanizmusa és a fontossága miatt itt ejtenék róla szót)
Mikor:
Fehérjefogyasztással együtt, reggel vagy edzés után
Mennyit:
Napi 3-6g
Mire jó:
Fokozza a fehérjeszintézist, segíti a tiszta, szálkás izomtömeg építését, antikatabolikus, növeli az erőszintet, alacsony kalóriatartalmú diéta során is relatíve nagy súlyokkal tudunk edzeni a segítségével, ami tovább segít az izomzat megtartásában.


És egy kis extra:
Én a por állagú aminosavakat preferálom költséghatékonysági okokból. Kapszulát, tablettát vitaminokból eleget eszem, nem szeretném még ezzel is növelni a számát. Edzések alatt simán keverem a BCAA-t és a Glutamint, ezért legalább egyik javasolt, hogy ízesítetlen legyen. Fehérjéhez nem szoktam keverni, mert feleslegesnek érzem, maximum a diéta végén.

Diéta során nő meg radikálisan az aminosav bevitelem, ami nálam elsősorban a BCAA-t jelenti. Hiszem, hogy a naturál diéta sikerének egyik kulcsa a megfelelő mennyiségű és minőségű BCAA bevitel. Így én ilyenkor nem spórolok vele. Megy étkezések között egy-egy adag. Edzés alatt pedig dupla adag, ha kardiózom is akkor pedig mégtöbb. Gyakorlatilag a diétám alatt alig ittam úgy vizet, hogy ne lett volna keserű BCAA íze.

Tömegnövelés során a glutaminnak van fontosabb szerepe, de nem fogyasztok belőle akkora mennyiséget, mint a BCAA-ból diéta alatt. Glutaminból 5-10 g edzés alatt, és 5g lefekvés előtt elegendő.

Szóval ez az én aminosav enciklopédiám. Remélem értékes volt számotokra és nem csak fokoztam a zavart.

Jó edzést mindenkinek!

Monday, August 11, 2014

Supersize me: azaz, hogyan veszítsük el a formát 7 nap alatt?

Egy versenyfelkészülés után a szervezet iszonyatosan ki van éhezve az ízekre. A diéta legvégén az ember már sóvárog a sós, vagy édes ételek iránt. Amikor sótlanul eszed a csirkét zöldséggel, úgy érzed, hogy mindent megadnál, ha ehetnél valami rendeset. Pedig ilyenkor még egy jó protein shake-et sem ihatsz. Azonban mikor lezárul a verseny, szabad kezet kapsz, megnyílik előtted a mennyek kapuja, és minden amit eddig hónapokig megvontál magadtól, újra elérhetővé válik számodra, és nincs miért visszafognod magad. Hát én nem is tettem. Elmesélem mi lett az eredménye.

Egy hosszú diétás időszak után (majdnem fél év), szinte nulla félrekajálás után, úgy éreztem, hogy eljött az ideje, hogy megjutalmazzam magam. Egyszerűen csak fel szerettem volna eleveníteni, hogy milyenek is azok az ízek, amiket eddig mellőztem az étrendemből. Megmondom őszintén elképzelni sem mertem, hogy milyen gyönyört fog okozni egy 36cm-es húsimádó pizza elfogyasztása.

Olyan érzésem volt, mintha újra felfedeztem volna az ízeket. Ha más miatt nem is, már ez az élmény miatt is megéri diétázni. Ez az ízrobbanás akkora löketet adott, hogy verseny után egy hétig le sem álltam a különböző ízcsodák fogyasztásával. Most sorba veszem, hogy a több napos sótlan csirkés, halas, nulla szénhidrátos napok után mivel töltöttem vissza a kiürült raktáraimat:
  • Pizza
  • Hamburger
  • Hot-dog
  • Sült krumpli
  • Gulyásleves
  • Palacsinta
  • Szendvics
  • Sajt
  • Túró-rudi
  • Zabfalatok
  • Zabpehely helyett csokis müzli
  • Buláta
  • Fagyi
  • Banán
  • Szőlő

Érdekes, hogy mindezek közül talán a gyümölcs és a sajt hiányzott a legjobban. Ezek persze nem a fő étkezéseket jelentették, de napközben folyamatosan ment, ezen élvezeti forrásoknak a fogyasztása a húsos főételek mellett, ami bizony nem natúr csirke volt rizzsel. A több hónapos tiszta étkezés után, erre az éles váltásra a következő tünetekkel reagált a testem:

  • Azonnal bevizesedtem, az erezettség kezdett halványulni
  • Az izmok definiáltsága csökkent
  • A kedélyállapotom sokat javult
  • Energikusabbá váltam
  • A koncentrációs képességem sokat javult
  • Felgyorsult az anyagcserém
  • Romlott a bőröm minősége, pattanások jelentek meg
  • Egy hét alatt kb 7-8 kg jött fel
  • Az erőszintemen még nem éreztem változást, mert a verseny után csak átmozgató edzéseket végeztem, de nagyon energikusnak éreztem magam az egy héttel korábbi énemhez képest.
Mérlegelve a változásokat, és annak mértékét, úgy döntöttem, hogy nem folytatom tovább a lakomázást, és lassan visszaállok a klasszikus diétámhoz, és amíg nem készülök versenyre egy életmódszerűen fenntartható étrendet fogok követni, ami egyben a fitness céljaimat is szolgálja. Úgyhogy ősszel tömegelés jön tisztán. Na de mi az, hogy tiszta étkezés? Létezik ilyen? Hamarosan erről is kifejtem a véleményem. Addig is jó edzést mindenkinek!
Nemsokára újra jelentkezem.

Monday, August 4, 2014

Szemben az árral. Azaz életem második versenye.

Ezen is túl vagyok. 29 hét diéta. Legalább 200 kg csirke, marha, hal vagy pulyka halála szárad a lelkemen ezen időszak alatt. Megszámlálhatatlan megtett lépés a futópadon, a taposógépen, vagy kint a szabadban. Végtelenszer emeltem fel a súlyokat, a rudat,  nyomtam, húztam, vagy amit csinálni kellett a gépekkel, és fogalmam sincs hány 100 kiló zöldséget, fehérjeshaket, aminosavat, vitaminokat, tablettákat pusztítottam el. Mindezt egy időpontra időzítve, ami elérkezett: felálltam a színpadra, eredményt hirdettek, és most az egésznek vége. Vagy mégsem?

Úgy január vége lehetett. Hideg és barátságtalan idő, amikor 108 kilósan, fedetten, szőrösen,  úgy döntöttem, hogy nyárra életem formáját szeretném produkálni. Minden esélyem megvolt rá, hiszen egy elég masszív izomtömeggel rendelkeztem már, amit alapvetően a 11 éves edzésmúltnak köszönhetek. Az utóbbi egy-két évben pedig már az étrendem is kifogástalan volt, úgyhogy minden adott volt, hogy az eddigi hobbimat egy új szintre emeljem, és a versenyzés irányába lépjek. 

Február végén kezdtem el a diétát, ami jelentős változást nem okozott az étrendemben, hiszen előtte is a testépítő diéta kívánalmainak megfelelően étkeztem, csak egy extra durva tömegnövelő fázist váltottam le. Mindez azt jelentette, hogy szépen fokozatosan elkezdtem csökkenteni a bevitt szénhidrát napi mennyiségét. Ez egy elég hosszadalmas folyamat volt, hiszen nagyon magasról indítottam. Ez a szám most sokak számára sokkoló lehet, de a tömegnövelő fázis végén napi 850 g ch ment le minden nap, amit az ektomorf testalkatomból adódóan úgy gondolom, hogy indokolt volt. Mindez persze rizsből, zabpehelyből, kuszkuszból, és edzés utáni gyorsfelszívódású szénhidrátból fedezve. Ez minden napra elég tetemes mennyiség, úgyhogy megmondom őszintén nagy megkönnyebülést jelentett amikor már csak 500 g-ot kellett bevinnem.

Nagy tudományt nem állítottam a dolog mögé. Egyszerűen hetente, vagy kéthetente csökkentettem a szénhidrát mennyiséget 50 g-al, a fehérje fogyasztásom pedig végig magasan tartottam, 3 g/testsúlykg-on, azaz napi 300 g-on. Ez minden napra 1kg húst jelentett csirkemell, pulykamell, marha, vagy hal formájában rengeteg zöldséggel.

Emellé jött be a tápkieg, aminek a szerepe megemelkedett ebben az időszakban. Sokan kérdeztétek tőlem, hogy mik azok a termékek, amiket a versenyfelkészülés alatt használtam. Ennek ismertetésétől most eltekintenék mert egy külön bejegyzést szeretnék ennek szentelni. Ez hamarosan érkezik, úgyhogy "stay tuned"!

Szóval első versenynek a Fitbalance Central European Cup Men's Physique versenyét tűztem ki célul. Több versenyt igazából nem is terveztem, csak helyt szerettem volna állni. Ez végülis sikerült is. De nem voltam megelégedve a középmezőnnyel. Szerettem volna előrébb lépni, és úgy éreztem, hogy lehetett volna még csiszolni a formámon. Ezért a verseny után nem dobtam el teljesen a diétát, nem jöttek vissza a kilók. Sőt  újabb súlyos diétás hónapok jöttek, ami még élesebb formát eredményezett. 
Annyit változtattam a felkészülésben, hogy a Fitbalance után kicsit újra megemeltem a ch-t, persze nem vészesen, majd onnan kezdtem megint finoman csökkenteni. Továbbá nem éreztem már szükségét a kardió magas számának, mert féltem a drasztikus izomvesztéstől. Úgy gondolom, hogy ez a taktika bejött, mert sikerült egész jól megúsznom a 20 kilós súlycsökkenést relatíve kevés izomvesztéssel.

1: 2013 szeptember, 2: 2014 május, 3: 2014 augusztus

Azt gondolom ti is kiéreztétek ebből a beszámolóból, hogy nem volt egy egyszerű időszak ez semmilyen tekintetben. Mind fizikailag, mind pszichésen rengeteget kivett belőlem. De most, hogy vége és a karosszékemben büszkén hátradőlve, a 32cm-es húsimádó pizza elfogyasztása utáni mámorban írhatom ezeket a sorokat, azt mondatják velem, hogy megérte végigjárni ezt az utat.

Miért mondom ezt? Ha objektíven nézzük az egészet nem történt más, mint extrém mennyiségű időt áldoztam fel, és vettem el a szeretteimtől és a barátaimtól. Rengeteg pénzt kellett beleáldoznom az étrendembe. Hatalmas megpróbáltatásnak tettem ki a szervezetemet, és az idegrendszeremet egyaránt. Cserébe felmehettem a színpadra, volt pár perc, ami rólam szólt, mindenki engem figyelt, és a végén kimondták, hogy negyedik vagyok, kaptam egy oklevelet, és lejöhettem. Köszöntem a lehetőséget. 

De mi történt valójában? Emlékszem egy srácra, aki valaha én voltam. Asszimetrikus mellkassal, vézna végtagokkal, beesett vállal, aki egyszer gondolt egyet, és elhatározta, hogy változtat ezen. 11 évig keményen edzett, soha nem nyúlt a cucchoz, a motivációja mindvégig megmaradt, és egyre inkább kitolta a saját határait. Ha úgy nézzük ezt a 11 évet vittem most fel a színpadra és mutattam meg a magyar testépítés krémjének. 

Felálltam bizony többek között olyanok mellé, akik pár éves edzésmúlttal a hátuk mögött, előnyösebb genetikának, vagy szteroidoknak köszönhetik a fizikumukat. De mi értelme van ennek az egésznek, ha nem egyenlőek a feltételek? Kinek szeretnél ezzel bizonyítani?

Ha azt mondanám, hogy önmagamnak, az sablonos lenne. Mert önmagamnak már bizonyítottam. Más elismerésére nem vágyom. Csupán azt szeretném bebizonyítani, hogy igenis lehetséges. Mindenki számára ott a lehetőség, hogy eljusson a legjobbak közé. Egy naturál srác éppúgy lehet sikeres ebben a kategóriában, mint aki cucchoz nyúl. Persze a kox sem váltja ki a munkát, csupán sokkal könnyebb dolguk van. De én ezzel nem törődtem. Mint, ahogy azzal sem, hogy kik közé állok ki a versenyeken.

Itt az ideje felnyitni az emberek szemét: van a cuccnál egy sokkal erősebb fegyver: úgy hívják, hogy alázat. Ezt azonban egy dealer sem árulja. Ha nincs meg benned, akkor a szteroid sem segít. Én ebben hiszek: naturál edzés, kemény munka, és alázat a sport iránt. Ezt szerettem volna a szereplésemmel bebizonyítani. Úgy gondolom, hogy sikerült. Most pedig új célok jönnek, amikről hamarosan beszámolok.

BioTechGuy