Tuesday, July 29, 2014

Hogyan érjük el a strandfazont két egyszerű elv betartásával?

A nyár megjelenés szempontjából mindenkinek kritikus. Az emberek nagy része nem tavaszi vagy őszi versenyidőszakokra készül, hanem a számára legfontosabb megmérettetésre, mégpedig arra, hogy a strandon meg kell válnunk a pólónktól, ami eddig ápolt és eltakart. Eddig csak a karunk, vagy a vállunk lógott ki a trikóból, de a strandon bizony a király majdnem meztelen, és láthatóvá válnak az olyan részletek is, mint a has, ami bizony kíméletlenül szembesít az aktuális fizikai állapotunkkal. 

A kockás has titka mindig is foglalkoztatta az embereket. A hasfal izmainak fejlettsége a szexepil egyik meghatározó eleme a férfiaknál. Nem csak elismerést vált ki, de a lányok elolvadnak a kockás hasú pasikért. Így hát mindenki ezerrel felüléseket végez. Hiszen a képlet egyszerű: ha végkimerülésig hasazunk előbb utóbb csak előjönnek a kockák. Vagy nem. Általában szeretnek túl nagy jelentőséget tulajdonítani a kockahas kérdésnek, és a végtelenségig bonyolítani a gyakorlatokat. Újabb és újabb teóriákat kreálnak a témával kapcsolatban, pedig a képlet egyszerűbb mint hinnétek.

Számtalan cikket olvashattatok már a kockás has titkairól, vagy a legjobb hasazó gyakorlatokról. Van, aki szerint a has extra odafigyelést igényel, és ezért minden nap hasazik. Van, aki szerint nagyon fontos a has szeparált edzése, annak érdekében, hogy még szebben kirajzolódjon a definíció. Van aki szerint egyáltalán nincs szükség hasazásra hiszen a nehézsúlyos gyakorlatok közben végzett stabilizáló munka következtében úgyis megerősödik a hasfal. Folyamatosan jelennek meg az újabb és újabb teóriák.

Magosi Zsombor, BioTechUSA Team
Egyetlen egy dolgot felejtenek el mindig. Mégpedig azt, hogy a has is csak egy izom. Tehát ugyanúgy működik, mint bármelyik más izomcsoport a testünkön, például mint a felkar izmai, a delták vagy a hátizmaink. Ez pedig egy dolgot jelent: mégpedig azt, hogy a hasizmok fejlettsége két dologtól függ: az izom méretétől és a testzsírszázaléktól.

És ez az, amit nem akar senki tudomásul venni. Ahhoz, hogy "kockás" legyen a hasunk ugyanazt kell tennünk, mint ha azt szeretnénk, hogy a combhajlítónk szeparált legyen. Vagyis iszonyatosan meg kell erősítenünk a célizmot (a hasunk minden izomrostját) és a testzsírszázalékunkat alacsonyan kell tartanunk. Ennek érdekében egy dolog elkerülhetetlen: a diéta. Vagy legalábbis olyan étrendet követni, ami elősegíti a zsírsejtek mobilizálását.

Ha hiányzik az egyik faktor a kettő közül akkor soha nem lesz kockás hasunk. Általában persze hiányozni szokott valamelyik. Ezért két alternatívával találkozunk a legtöbbször: az egyik (ez a gyakoribb), hogy megy a hasazás ezerrel, de azért mellé lecsúszik a hambi meg a kóla. Ők a pocakjuk alatt rejtegetnek valamit, de kár a gőzért, mert nem látszik semmi belőle. Persze ezt az eredményt is tudják hasznosítani, hiszen erős a hasfaluk és ez jól jöhet például valamilyen küzdősportban, de oda iszonyatos állóképesség, és akaraterő kell.

A másik gyakori eset általában a fiatal srácokra jellemző. Ez annak a hozzáállásnak köszönhető, hogy ők úgyis soványak, ezért nem edzenek hasra. És valóban, mivel általában alacsony testzsírszázalékkal rendelkeznek lapos legalább a hasuk, még valami definíció ki is rajzolódik, azonban kellő stimuláció hiányában az izomrostok még nem  vastagodtak meg eléggé, így ebben az esetben sem látványos az eredmény.

Tehát bármelyik táborba is tartozol, ha nyáron kockás hassal szeretnél villogni a csajok előtt a strandon, akkor nincsen kibúvó. Nincs szükség csodagépekre, fogyiszerekre, új csoda hasazási módszerekre. Két roppant egyszerű elvet kell folyamatosan szem előtt tartanod. És most figyelj nagyon jól:
Molnár Péter, BioTechUSATeam

1.     Meg kell edzened a has minden egyes izomrostját (az egyenes, a ferde és a haránt hasizmot is) odafigyelve a megfelelő stimulációra, elegendő regenerációt biztosítva annak érdekében, hogy kielégítő izomtömeget érjünk el.
2.     Testtípustól függően alacsony szénhidrátos étrendet kell követned, hogy alacsony testzsírszázalékot produkálj. Így láthatóvá válik a munkád gyümölcse. Magyarul kockás lesz a hasad végre.

Tehát a titok az, hogy nincsen titok. Teljesen mindegy, hogy milyen nyakatekert új módszerrel akarunk kockás hasat varázsolni nyárra, ezt a két dolgot kell figyelembe venni, és ezt a legmagasabb fokon űzni. Mind a két dolog, tehát a hasizom gyakorlatok helyes kivitelezése, és a szálkásító diéta is külön bejegyzést érdemel, itt most az alapvető elvekre szerettem volna felhívni a figyelmet. De később ezekről is részletesebben szót ejtek ;)

Jó hasazást mindenkinek!
BioTechGuy


Monday, July 21, 2014

Légy a pihenés bajnoka!


Mindenki ismeri a fitness szentháromságát: edzés, diéta, és pihenés. Ha ebből a háromból csak egy is hiányzik, akkor lőttek a terveinknek. Mindenki el van foglalva az újabb és újabb edzésmódszerek majmolásával, a legmodernebb diétákkal, a végtelenségig lehetne sorolni a két témában felállított teóriákat. A harmadik tényező mindig háttérbe szorul, hiszen az olyan egyértelműnek tűnik. Pihenni mindenki tud, hiszen csak aludni kell nem? Lehet, hogy most meglepetést fogok okozni, de ezt is lehet rosszul csinálni. Ebben a cikkben felvázolom nektek, hogy hogyan alakítsátok ki úgy a pihenéseteket, hogy az izomfejlesztés szempontjából a legideálisabb legyen. 

Miért is olyan fontos ez? Először is meg kell értenünk, hogy miért kell erre nagyon nagy hangsúlyt fektetnünk. Ha nagyon egyszerűen akarjuk megfogalmazni akkor az izom épülése a regenerációs folyamat alatt történik. Logikusnak tűnhetne, hogy ez edzés alatt történik, de ez épp ellenkezőleg. Az edzés alatt történő stimuláció mikrosérüléseket okoz az izomrostokban, ami a regeneráció során épül újjá, ez tulajdonképpen az izomépülés folyamata nagyon lebutítva. Persze ennél sokkal bonyolultabb folyamatok zajlanak le a szervezetben, de ez elég jól hangsúlyozza, hogy miért van bérelt helye a pihenésnek ebben a szentháromságban.

Ha nem biztosítunk a szervezetünknek lehetőséget a pihenésre, akkor csak romboljuk a testünket, és nem hagyunk neki lehetőséget, hogy épüljön. Az, hogy milyen körülményeket teremtünk testünknek a regenerációra legalább olyan fontos, mint hogy milyen diétát folytatunk, vagy edzéstervet végzünk.

Még mielőtt azt gondolnád, hogy ezt nem lehet rosszul csinálni, és ez rád nem vonatkozik, gondold át mégegyszer, miután ezt elolvastad. Most összeszedem nektek, hogy mik a feltételei az ideális pihenésnek:
  • Pihenőnapok beiktatása: a kevesebb néha több. Egy profi sportoló megteheti, hogy napi kétszer edz kőkeményen, de mi, akik nem kapunk anabolikus extra segítséget, ezt nem tehetjük meg. Ma már úgy gondolom, hogy nem titok, hogy a profik világában a szteroidok alapkellékek. Számukra ez a kis plusz garantálja azt, hogy sokkal hamarabb regenerálódnak, mint a naturálok, tehát könyebb izmot építeniük. Aki a naturál életmód mellett tette le a voksát, annak el kell fogadnia, hogy nem fogja tudni felvenni a tempót a profikkal. Nekem is időbe tartott mire beismertem, hogy a több edzéstől nem feltétlenül fejlődöm gyorsabban. A pihenőnapok alatt az idegrendszer és az izmok újra fel tudnak készülni a terhelésre. Ezért ügyelnünk kell arra, hogy a lelkesedés ne menjen a fejlődésünk rovására. Néha be kell húzni a kéziféket, és tudatosan pihenni.


  • Megfelelő mennyiségű alvás: ami mélyalvást jelent, vagyis nem csak szunyókálást. A mélyalvás során termelődik az izomépítéshez nélkülözhetetlen hormonok nagyrésze, mint a növekedési hormon, illetve ilyenkor regenerálódik az idegrendszerünk is.
    Irányelvként kijelenthető, hogy intenzív fizikai aktivitás esetén a 7-8 óra alvás indokolt. Nagyon gyakran hallom, hogy "de nekem elég 6 vagy 5 óra. Lehet, hogy elég, hiszen fél óra edzéssel is be tudsz durranni, illetve egy étkezéssel is jól lehet lakni, de tudjuk, hogy mégsem elég. Hol lehet még elrontani ezt a történetet? Gyakran hallok ilyen elvetemültségeket, hogy valaki szándékosan felkel, hogy egyen este. Úgy gondolom, hogy itt többet veszítünk a vámon, mint amit nyerünk a réven. Ami még hazavághatja a pihenésünket az a bulizás persze. Hiába alszol napközben valamennyit, tudjuk, hogy az nem ugyanaz, hiszen felborítottunk a biológiai ritmusunkat. Ilyen körülmények között nem tudunk megfelelően regenerálódni, tehát izmot építeni.
  • Megfelelő étrend és táplálékkiegészítés: a magas fehérjetartalmú étrend biztosítja, hogy a regenerációnk gyorsabb legyen. Mindezt lehet és érdemes is feltúrbózni olyan kiegészítőkkel, mint az L-glutamin, ami hozzájárul a regeneráció gyorsításához. Különösen hatékony, ha edzés után fogyasztjuk, így az edzés után kimerült izomsejtek egyből egy kis extra segítséget kapnak. De előnyös lehet lefekvés előtt is fogyasztani, hiszen segíti a növekedési hormontermelésünket, ami nagyban hozzájárul az izomépítéshez.
Úgyhogy pihenésre fel! Pihenjetek, hogy fejlődjetek! Jó pihenést mindenkinek!

BioTechGuy

Thursday, July 17, 2014

Mindenki nyugodjon le, a stressz árt a szépségnek!

Felpörögtek a dolgok. Egész nap rohanunk. A felgyorsult életritmusunk olyan szintű stresszel terhel meg minket, amit egyre nehezebb kezelni. Folyamat kattog az agyunk: munkahelyi tennivalók, meeting-ek, határidők. Lehet egyáltalán ilyen feltételek között rendesen sportolni? 

Az embert tulajdonképpen egész nap megállás nélkül stressz éri. Ott kezdődik az egész, hogy felriadunk az ébresztőórára: óriási stresszforrás. Aztán folytatjuk a reggeli kis utunkkal a munkahelyünkre, vagy iskolába. Nem elég, hogy egész úton azon pörgünk, hogy milyen problémák tornyosulnak majd elénk a nap folyamán, sanszos hogy alattomos kis külső ingerek is fokozzák a stresszfaktort: cikázó bringások az utakon, bringásoknak bunkó autósok, gyalogosoknak bunkó mindenki. 

Mikor megérkezünk a célállomásunkra azt tulajdonképpen azért tesszük, hogy 8 órán keresztül a lehető legtöbb stresszel ajándékozzuk meg magunkat. Munkahelytől függő, hogy ez szellemi, vagy fizikai formában történik, vagy netán mindkettő.


Mivel az emberek nagy részének ez a stressz igényét még nem elégíti ki, ezért úgy döntenek, hogy családot alapítanak. Így az aktuális magánéleti problémák is ott gyülemlenek bennünk egész nap.

Ha engem kérdeztek, akkor két alternatíva van, hogy ezt a terhet lerázzuk magunkról. A legegyszerűbb és egyben legnépszerűbb megoldás az az, hogy fogjuk magunkat és  minden emberi mivoltunkból kivetkőzve lerészegedünk a sárgaföldig. Hatékony megoldás, azonban kétélű fegyver is egyben. Ilyen állapotban ugyanis nem mindig tudunk felelősséget vállalni tetteinkért, így a mámoros éjszaka hamar kínos másnapba torkollik. Újabb stresszforrás. Nem jó megoldás.

Van ennél egy sokkal jobb módszerem: lemegyek a terembe, és nekiesek a súlyoknak. Így a nap során felgyülemlett agresszióval építek, nem pedig rombolok. Két legyet ütök egy csapásra. Levezetem a feszkót, és még jót is teszek magamnak.

Na persze. Jó lenne, ha ilyen egyszerű lenne. Tudomásul kell vennünk azt is, hogy a stressz nem mindig kedvez a sport tevékenységnek. Valamiért azt érzem, hogy a profi sportolók nem véletlenül nem dolgoznak az edzéseik mellett. A maximális sportteljesítmény eléréséhez alapkövetelmény egy kiegyensúlyozott, nyugodt életritmus. Egy profi sportoló élete ideálisan úgy van kialakítva, hogy a lehető legkevesebb stresszhatás érje, hogy mindez ne befolyásolja az eredményeit.


Mi átlagemberek ezt nem tehetjük meg. De mit tehetünk ez ellen? Leginkább semmit, de van ami segít. Meggyőződésem, hogy a vitamin és ásványi anyag kiegészítés a megoldás, hogy felvegyük a kesztyűt a külső ingerekkel szemben. Az idegrendszer és az izmok normál működésének fenntartására a kálcium és magnézium készítmények, a multivitaminok, az esszenciális zsírsavak jó célt szolgálhatnak. Ezen túl extra C-vitamin fogyasztása erősen ajánlott.

Az a személyes tapasztalatom, hogy összefüggés van a sportteljesítményünk és az aktuális szellemi terheltségünk között is. A súlyzós edzés, bár nem egy szellemi vetélkedő, de komoly agyi aktivitást igényel. Akkor hatékony egy edzés, ha kellőképpen tudunk fókuszálni az izmok megdolgoztatására. A célizmok stimulálásához erős agy-izom kapcsolat szükséges. Lehet ész nélkül is csinálni, de akkor csak rángatjuk a súlyokat és eredménytelen az edzésünk.


Ezért én azt vallom, hogy ha úgy érezzük, hogy egyszerűen nem tudunk összpontosítani az edzésen, mert túlterheltek vagyunk és fejben máshol járunk, akkor érdemes csatasorba állítani az olyan összetevőket is mint a ginseng, a glinko biloba, vagy a tyrosine.

Tovább súlyosbítja a helyzetünket, ha még diétázunk is. A stressz és a kalóriadeficites étrend együtt különösen indukálja a stimulánsok alkalmazását a jobb fizikai és szellemi teljesítmény reményében. A legtöbb testsúlykontroll formula és zsírégető olyan gyógynövényeket és stimulánsokat is tartalmaz, ami véleményem szerint segít átlendülni ezen a nehéz időszakon, és még a diétámat is támogatja. Ez még mindig nem garantálja, hogy az edzéseiden 100%-osan tudjál koncentrálni, hiszen a dolog nagy része agyban dől el, de ha már úgy érzed, hogy semmi sem segít, akkor egy kőkemény edzés előtti formula biztos helyre tesz az edzés idejére.
Szintén személyes tapasztalat, hogy jóbarátaink lehetnek kalóriadeficites állapotban a természetes tesztoszteron fokozók is, mint a Tribulus Tesrrestris. Az edzési kedvemet mindenképp javítja.

Ez a bejegyzés pont azért született meg, mert egy elég intenzív szakaszában vagyok az életemnek, amit nem egyszerűsít a diétám sem. Úgyhogy szeretném megosztani, hogy én milyen kiegészítőket hívtam hadba az alapokon túl, hogy ezeket a nehézségeket áthidaljam:
  • Ginseng (a mentális fókusz segítésére)
  • Spirulina (a kalóriadeficites diéta okozta tápanyaghiány ellensúlyozására)
  • Glinko Biloba (koncentráció segítése érdekében)
  • Calcium Zinc Magnesium (az idegrendszer és az izomzat normál működésének támogatására)
  • Omega3 (regeneráció támogatására, idegrendszer normál működésének támogatása)
  • Thermo Drine Pro (termogén hatás, zsírmobilizálás, koffeintartalom és egyéb stimulánsok miatt élénkítés)
  • Tribooster (tesztoszterontermelés fokozása, koncentráció, edzési kedv fokozása)
  • Alkalom adtán egy kis edzés előtti formula (hogy 110%-ot nyújthassak a teremben)
    +az alapok (fehérje, multivitamin stb.)
Ezzel a kis extra segítséggel még egy hardcore diéta is sokkal elviselhetőbb. És talán még a környezetünket sem borítjuk ki annyira a viselkedésünkkel.

BioTech Guy

Friday, July 11, 2014

Tabletták az egészség szolgálatában.

Számomra az egészségmegőrzés kulcsát a tudatos étkezés jelenti. Ami megkülönbözteti az én táplálkozásomat az átlagtól az az, hogy én elsősorban üzemanyagforrásként tekintek az ételekre és csak másodsorban gasztronómiai élményre. Az üzemanyagpótlás pedig nem áll meg a fehérjéknél, szénhidrátoknál. 

Ebben a felfogásban teljesen új értelmet nyer az étkezés, és minden ami ezzel jár: a bevásárlás, a megfelelő alapanyagok beszerzése, az ízesítés, az elkészítés módja, a mennyiségek. És bejön egy új szempont: a mikronutriensek. 

Ez a hozzáállás az, ami megkülönbözteti azokat, akik odafigyelnek a testükre és akik nem. Az egészségtudatosság itt kezdődik. Bár fiatalon azt hihetjük, hogy mi bármit megtehetünk magunkkal, és nem lesz következménye annak, amit magunkkal művelünk. Pedig a testünket nem lehet becsapni. Tudomásul kell vennünk, hogy az esztétikum, és a külsőség alapfeltétele egy egészséges szervezet. Egyszerűen a külsőnk az egészségünk kisugárzásaként fogható fel. Egy elhanyagolt, alultáplált test sosem fog úgy festeni, mint ahogyan azt szeretnénk.

De még mielőtt étrendről beszélnénk, az alapokat kell tisztázni. Számomra ugyanis teljesen érhetetlen, hogy mennyire nem tulajdonítanak jelentőséget az emberek az ásványi anyagok és a vitaminok pótlására.


És itt nem csak a sportolókról, vagy hobbisportolókról beszélek, hanem a hétköznapi emberekről, akik, dolgoznak, élik az életüket, családot nevelnek. Ők sem kivételek abból a szempontból, hogy napi szinten kimerítik testük tápanyag raktárait. A napi rutin során számos külső inger ér minket, fizikai és szellemi stressz egyaránt. Ennek az oxidatív stressznek hatására káros szabadgyökök keletkeznek a testünkben, ami hosszútávon nagyon káros, egészségromboló hatású. Ennek kivédésére szolgálnak az antioxidánsok. Tekintve, hogy a szervezetünket egyre több ilyen támadás éri, fokozottan oda kell figyelni a védekezésre.

Az úgynevezett mikronutriensek, ugyanolyan tápanyagok, mint bármelyik másik étel, csak jóval kisebb dózis elég belőlük, ezért kevésbé kézzelfoghatóak. Napi étkezéseink során egy jelentős részét be tudjuk vinni ezeknek az ásványi anyagoknak, azonban az emberek nagyrésze nem dietetikusok által összeállított étrendet folytat, így valószinűsíthető, hogy valamiből nem viszünk be eleget.

Ezért én úgy gondolom, hogy a vitamin és ásványi anyag tabletták napi szintű fogyasztásának ugyanolyan napi rutinná kellene válnia, mint mondjuk a reggeli kávé.
Én minden napomat egy kiadós vitaminbombával indítom, és a reggeli csak ezután következik. A napi vitamin és ásványi anyag bevitelem legfontosabb elemei:
Multivitamin: antioxidánsok, általános védekezés
C-vitamin: antioxidáns, immunrendszer erősítése, regeneráció
Kálcium-magnézium: regeneráció, idegrendszer és izmok normál működésének segítése
Szőlőmagkivonat: antioxidáns, bőr, szem, szív és érrendszer egészségének megőrzése
q10 koenzim: antioxidáns, immunerősítő, szív és érrendszer egészségének megőrzése
Halolaj: regenerálódás, gyulladáscsökkentés, szív és érrendszer egészségének megőrzése, hormontermelés
Szójalecitin: Egészségmegőrző és zsírégető hatás
Antioxidánsok: (extra E vitamin, télen D vitamin)



Amióta nem csak a szilárd étkezéseimre hagyatkozva próbálom fedezni a vitaminszükségletem több pozitív változást is tapasztaltam magamon. Ellenállóbb lettem a betegségekkel szemben, gyorsabban regenerálódom, vitálisabb, energikusabb vagyok, kiegyensúlyozottabbnak és fittebbnek érzem magam egész nap.

Egyértelműnek tűnhet, hogy ezeknek a dolgoknak csak a téli hidegben van jelentősége, hogy ellenállóbbak legyünk a légúti megfertőződésekkel szemben. Azonban a nyári forróság, a fokozott izzadás, a sport, és a felgyorsult anyagcsere még fontosabbá teszik a folyamatos ásványi anyag pótlását.

Ha tápkiegről van szó, akkor az én pakkomból sosem hiányozhatnak a vitaminok és ásványi anyagok.

BioTech Guy

Monday, July 7, 2014

Ki lehet a munka hőse?

Gyúrósók vs melósok

A két tábor örök harca. A melósok szerint egy óra alatt meghalnánk egy építkezésen. Ők viszont lehet egy órát sem bírnának az edzőteremben.

Biztos ti is hallottátok már ezeket a sztereotípiákat:„Figyeljél már, oké hogy ki vagy gyúrva meg minden, de fogadjunk, hogy nem tudnád egész nap hordani a maltert! És fogadjunk nem bírnál egész nap tűzifát hasogatni. De egy maratonon biztos elvéreznél. Ezek az igazi sportok, nem a gyúrás."

És akkor el is érkeztünk mai témánkhoz, melyben az állóképesség és az izmok viszonyát boncolgatom.

A népszerű közvélekedés szerint, akinek az átlagnál fejlettebb, kidolgozottabb izmai vannak, vélhetőleg csődöt mondanának az élet funkcionális területein, ahol komoly állóképesség igényeltetik, mint például egy építkezés, vagy bútorpakolás, vagy bármilyen nehéz fizikai munka, vagy állóképességi sport.



Vajon tényleg így van ez? Vagy csak a gyűlölködés egy újabb tüskéje ez, amit el kell viselnünk?
És akkor most kereshetnék az interneten egy empirikus kutatást, ahol független kutatók bebizonyították laboratóriumi körülmények között, hogy az állóképesség, a teljesítmény és az izmok mérete, vagy az erő szintje között nincsen szignifikáns összefüggés, és büszkén lobogtathatnám az eredményt a kétkedőknek.

De szerintem sokkal személyesebb és érzékletesebb, ha egy saját példát hozok fel.
Bár én irodában dolgozom, azért volt lehetőségem belekóstolni, hogy milyen terepen, komoly állóképességet igénylő munkát végezni a szabad ég alatt izzadva több, mint napi 8 órát.

Meg kell mondjam, a számomra megszokott kényelmes, légkondícionált irodai és edzőtermi környezet után, egy meglehetősen szokatlan inger ért fizikálisan, hiszen itt dacolni kellett az időjárás szeszélyei mellett az életmódomból fakadó kötöttségeimmel, melyek az étkezések viszontagságaiból fakadtak. Később, mint kiderült pont ez az ádáz küzdelem volt az, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy sikerüljön helytállnom ebben a számomra eddig szokatlan helyzetben is.

Be kell valljam férfiasan, nem volt könnyű. Küzdenem kellett sokszor, fogcsikorgatva, hogy kihúzzam a nap végéig és helytálljak a munkában, azonban nem vallottam szégyent a nálam szikárabb, szívósabb arcokkal szemben. Sőt az energikusságom, és a fittségem a legjobbak között volt, ami egyértelműen a folyamatos üzemanyag utánpótlásnak köszönhető, hiszen ilyen helyzetben fokozottan érvényes a megemelkedett tápanyagigény.

Míg én napi szinten gondoskodtam az étrendemről, annak tárolásáról és szállításáról, addig a többiek nagy része, a munkáltató által rendelkezésünkre bocsátott ételekre hagyatkoztak, ami édeskevés volt ebben a helyzetben, különösen, hogy rám a meló után várt a legkomolyabb kihívás: az edzés. Úgyhogy én a napi borsólevest, vagy a rántotthúsnak jóindulattal sem nevezhető panír szeleteket általában elajándékoztam valamelyik kollégának, amit jó szívvel fogadtak.

A táplálékkiegészítők ilyen helyzetben életmentőek lehetnek praktikusságukból fakadóan. Az erőszint, az energikusság és az izmok megtartásában különösen hasznunkra lehetnek az aminosavak (BCAA, Glutamin) a kreatin,  vagy a szénhidrát, MCT olaj, arginin tartalmú energizáló italok és a fehérjék. Napközben különösen gyakran gurítottam le egy kevert fehérjét, a hosszabb felszívódás érdekében, vagy egy BCAA-t ha a helyzet úgy hozta. De minden nap gondoskodtam a vitaminok és az ásványi anyagok pótlásáról, hogy dacoljak a fáradtsággal, a betegségekkel (multivitamin, c-vitamin, antioxidánsok, kálcium-magnézium)

Persze mondanom sem kell, hogy a munkatársak sokszor furcsállották illetve viccelődtek különcségemen, de az, hogy nálam voltak a dobozaim, teli értékes tápanyaggal, a shakerem, teli jobbnál jobb tápkieggel, segítettek nekem abban, hogy helytálljak, vagy ha lehet még jobb teljesítményt nyújtsak a munkában, és utána még az edzésen is oda tegyem magam. 

Más kérdés, hogy sokkal nehezebb egy ilyen meló után, mocskosan, fáradtan még levánszorogni a terembe. De erre is van megoldás. Ilyenkor a legjobb barátaink az edzés előtti formulák. Kis extra szénhidrát, koffein, arginin, taurin, vagy gyógynövények, mint a ginseng csodákra képesek. Én ezeknek a pre-workout termékeknek köszönhetően életem talán legkomolyabb edzéseit folytattam le egy végigdolgozott nap után egy éjjelnappali edzőteremben hajnalban.

Más kérdés, hogy mindehhez elmaradhatatlan egy dolog: a szenvedély a sport iránt. Egy szív, ami levisz a terembe még akkor is, amikor olyan fáradt vagy, hogy járni alig bírsz, de mégis megteszed, mert te elterveztél valamit és amellett minden körülmények között kitartasz. Ezt a hozzáállást sajnos nem lehet tanulni, de még a gyúrós boltokban sem árulják, azonban a testépítés idővel megtanít erre.
A lényeg, hogy nem minden fekete és fehér. Valóban, a hatalmas és egy ilyen szituációban „fölösleges” izomkötegeket cipelve nehezebb helytállni bizonyos fizikai munkákban, vagy állóképességi sportokban, hiszen a nagyobb tömeg nem segíti ezeket a tevékenységeket, és valóban, a teremben nem ennek a teljesítménynek a fejlesztésére koncentrálunk, hanem az esztétikumra. 
Azonban a testépítéssel járó életmód, a helyes táplálkozás, és a tápkiegek segítsége sok pluszt ad, aminek köszönhetően helyt tudunk állni. 

Mindemmellett ott van a szív, a sport, és a teljesítmény iránt érzett alázatos hozzáállás, ami átsegít minden nehézségen.

Ezzel a bejegyzéssel egyben tisztelegni szeretnék azok előtt, akik fizikai munkát végeznek, és a fárasztó nap után még képesek arra, hogy odategyék magukat a teremben. Le a kalappal előttetek! A tisztelet a tiétek!
Irány a terem!


BioTechUSA Guy